Skip to main content
Proces projektowy: Poznaj jego etapy krok po kroku

Proces projektowy: Poznaj jego etapy krok po kroku. 

Czy zdajesz sobie sprawę, jak wygląda współpraca z biurem projektowym? Aby osiągnąć najlepsze rezultaty i skutecznie przeprowadzić proces projektowania, niezbędna jest właściwa kolejność działań. 
Aby uporządkować różnorodne aspekty i podzielić je na zrozumiałe fragmenty, cały proces projektowania podzielony jest na konkretne etapy. To umożliwia podejmowanie trafnych decyzji w krótkim czasie i finalnie osiągnięcie wymarzonego celu: stworzenie spersonalizowanej przestrzeni, która wzbudza zachwyt.
Dla tych, którzy pierwszy raz rozważają zlecenie projektu wnętrza, niniejszy artykuł przedstawi istotę procesu projektowego oraz omówi kolejne fazy działań.
Poznaj proces kompleksowego projektu wnętrza, jaki realizujemy w naszym biurze. 

1. Wycena projektu, spotkanie

Aby rozpocząć pracę nad aranżacją wnętrz, pierwszym krokiem jest przygotowanie spersonalizowanej oferty dopasowanej do wymiarów i lokalizacji projektowanej inwestycji. Oferta zawiera informacje o procesie współpracy, koszcie projektu oraz czasie realizacji. Kolejnym etapem jest ustalenie terminu spotkania, na którym omawiane są szczegóły i preferencje Klienta, a także podpisywana jest umowa.

2. Szczegółowy wywiad

Na początku naszej współpracy wypełniana jest dokładna ankieta, która pozwala nam poznać potrzeby i preferencje Klienta dotyczące aranżacji wnętrz. Poruszamy w niej wszystkie istotne kwestie związane zarówno z funkcjonalnością, jak i stylem, który Klient chce nadać swojemu wnętrzu. Naszym celem jest dokładne zrozumienie jego oczekiwań, abyśmy mogły stworzyć idealny projekt.

3. Inwentaryzacja

Następnie przystępujemy do inwentaryzacji, czyli dokładnego pomiaru wnętrza, który pozwala nam przygotować szczegółowe rysunki techniczne na późniejszym etapie. Podczas inwentaryzacji wykonujemy również dokumentację fotograficzną całej przestrzeni, co stanowi kolejną pomoc w procesie projektowym.

4. Projekt układu funkcjonalnego

Na podstawie inwentaryzacji oraz wywiadu przedstawiamy Klientowi kilka różnych propozycji układów funkcjonalnych wraz z kompletnym wyposażeniem i meblami. Każda z opcji będzie prezentować inne rozplanowanie pomieszczeń, umożliwiając zobaczenie potencjału całej przestrzeni. W efekcie Klient otrzyma projekt układu funkcjonalnego, który zostanie dostosowany do jego potrzeb, by jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

5. Moodboard

Podczas rozmowy z Klientem dokładnie poznajemy jego potrzeby, marzenia oraz estetyczne oczekiwania, a także szukamy inspiracji w przestrzeniach, które ich inspirują. Na tej podstawie tworzymy moodboardy, dla każdego pomieszczenia, które projektujemy. Przedstawiamy na nich wybrane i przemyślane propozycje kolorów, mebli, oświetlenia, tkanin, dekoracji, materiałów i detali wykończeniowych, które razem tworzą spójną koncepcję stylizacji całego pomieszczenia. Moodboardy stanowią podstawę do stworzenia wizualizacji 3D.

6. Wstępne wizualizacje

W celu ułatwienia wyobrażenia sobie końcowego wyglądu wnętrza, przygotowujemy wstępne wizualizacje 3D. Dzięki nim Klient będzie mógł zobaczyć, jakie rozwiązania funkcjonalne oraz estetyczne proponujemy. Nasze wizualizacje są tworzone na podstawie wcześniejszych dyskusji i zatwierdzonych inspiracji.

7. Spotkanie materiałowe

W celu stworzenia kompletnego projektu aranżacji wnętrza, konieczne jest dokonanie wielu wyborów dotyczących różnych elementów wyposażenia. Jednakże, aby ułatwić proces decyzyjny i zaoszczędzić czas naszych współpracowników, nasze biuro oferuje pomoc w dokonywaniu tych wyborów. Nie prezentujemy nadmiarowej ilości opcji, skupiając się na przedstawieniu jedynie tych elementów, które spełniają oczekiwania, pasują do charakterystyki wnętrza i mieścią się w określonym budżecie.

Aby dać wyraźniejsze wyobrażenie o wybranych materiałach, wspólnie z naszym zespołem odwiedzamy sprawdzone atelier i sklepy z wyposażeniem wnętrz. Tam Klient może zobaczyć materiały na żywo i wizualnie zbliżyć się do projektowanego wnętrza. 

8.  Finalne wizualizacje

Na tym etapie prezentujemy Klientowi wizualizacje, które uwzględniają wszystkie elementy i kolorystykę, które wspólnie ustaliliśmy. Wizualizacje te przedstawiają wszystkie rozwiązania funkcjonalne, estetyczne, materiałowe, kolorystyczne, oświetleniowe oraz pełne wyposażenie, które zostały uwzględnione w naszym dotychczasowym procesie projektowym. Dzięki tym wizualizacjom, Klient otrzymuje niezwykle wyraźny obraz tego, jak może wyglądać gotowe, już urządzone wnętrze.

9. Dokumentacja techniczna

W trakcie tego etapu, przygotowujemy kompleksową dokumentację techniczną, składającą się ze szczegółowych i precyzyjnych rysunków technicznych, które stanowią dokładne instrukcje budowlane dla ekipy remontowo-budowlanej oraz wykonawców. Dokumentacja techniczna jest kluczowa dla zapewnienia wysokiej jakości wykonania projektu, ponieważ precyzyjnie określa wszystkie szczegóły i specyfikacje, które muszą zostać uwzględnione podczas procesu budowlanego.

10. Kosztorys

Przygotowujemy szczegółową listę zakupów, która zawiera informacje o ilości potrzebnych materiałów oraz ich kosztach. Aby ułatwić przekazanie informacji, do każdego elementu na liście dołączamy ilustracje. Na życzenie Klienta, przygotowujemy ofertę zakupów w rekomendowanych punktach sprzedaży, co daje konkretną propozycję i ułatwia proces wyboru. Projekt dostarczamy w formie online oraz papierowej. Dodatkowo, polecamy naszych zaufanych fachowców, którzy pomogą w realizacji projektu.