Skip to main content
Styl Japandi: Harmonijne połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty we wnętrzu

Styl Japandi: Harmonijne połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty we wnętrzu

Styl Japandi to nowoczesna i harmonijna interpretacja projektowania wnętrz, która łączy japoński minimalizm, a ściślej wabi-sabi z prostotą skandynawskiego designu. Powstały z połączenia dwóch kultur, ten unikalny styl charakteryzuje się spokojem, funkcjonalnością oraz estetyką, która sprzyja relaksacji i równowadze. W tym artykule przyjrzymy się bliżej stylowi Japandi i dowiemy się, jak wkomponować go w nasze wnętrza.

1. Proste formy i czyste linie:

Podstawową cechą stylu Japandi są proste formy i czyste linie, które dominują w całym wnętrzu. Minimalizm japoński i skandynawski design wspólnie podkreślają elegancję w prostocie. Wybierając meble i elementy dekoracyjne, zwracamy uwagę na minimalistyczne wzory, które pozwalają na stworzenie spokojnej przestrzeni.

2. Naturalne materiały:

Styl Japandi uwielbia wykorzystywać naturalne materiały, takie jak drewno, bambus, lnu czy wełna. Te surowce dodają wnętrzu przytulności i harmonii z naturą. Dzięki temu można uzyskać wrażenie spokoju i bliskości natury w swoim mieszkaniu.

3. Kolorystyka:

Podobnie jak w skandynawskim designie, również w stylu Japandi dominuje stonowana i neutralna kolorystyka. Jasne beże, szarości, biel i ciepłe odcienie drewna są często wykorzystywane, aby nadawać pomieszczeniom przyjemny i spokojny charakter. Delikatne akcenty kolorystyczne mogą być dodane za pomocą poduszek, tkanin lub sztuki ściennej.

4. Funkcjonalność:

W stylu Japandi kładzie się duży nacisk na funkcjonalność. Meble i elementy dekoracyjne mają nie tylko estetyczną wartość, ale również spełniają konkretne funkcje. Minimalistyczne i praktyczne rozwiązania pozwolą na utrzymanie porządku i uporządkowanej przestrzeni.

5. Akcenty z natury:

Wnętrza stylu Japandi często uzupełnia się akcentami z natury, takimi jak rośliny doniczkowe, kamienie czy ceramika inspirowana japońskim rzemiosłem. Te elementy dodają wnętrzu harmonii i łączą nas z naturą.

6. Oświetlenie:

Odpowiednie oświetlenie ma kluczowe znaczenie w stylu Japandi. Wybieramy delikatne i naturalne źródła światła, takie jak lampa naftowa czy lampiony, które wprowadzają do wnętrza przyjemny nastrój.

Styl Japandi to wyjątkowe połączenie japońskiego minimalizmu z prostotą skandynawskiego designu. Harmonijne połączenie prostych form, naturalnych materiałów, stonowanej kolorystyki i funkcjonalności sprawia, że wnętrza urządzone w tym stylu stają się spokojne, przytulne i eleganckie. Dzięki temu, styl Japandi zdobywa coraz większą popularność jako sposobność na stworzenie przestrzeni, która sprzyja relaksacji i równowadze w codziennym życiu.